Lecco i Varenna, część 1


Moja podróż: 8 luty 2018 

Te dwa urocze miasteczka odwiedziłam z czystego przypadku. W lutym 2018 musiałam pilnie przylecieć na Maltę, a że bezpośredni powrót z Malty do Polski był dość drogi, to zrobiliśmy dwudniowy tranzyt w Bergamo. Wtedy właśnie pojechaliśmy pociągiem jeszcze bardziej w górę Włoch...


1. Przeloty i dojazd pociągiem

Bezpośrednio do Lecco i Varenny samolotem nie dolecimy. Najtaniej i najszybciej dostaniemy się tam lądując w porcie lotniczym Bergamo-Orio al Serio (zwanym też Mediolan-Bergamo):

Ryanairem z: Poznania, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Warszawy-Modlin
Wizzairem z: Gdańska, Katowic i Warszawy-Chopina

Więcej informacji o lotnisku w Bergamo znajdziecie w moim poprzednim wpisie: Mediolan i Bergamo.

Pozostając przy bezpośrednich i najtańszych lotach, wspomnę też o lotnisku Mediolan-Malpensa, na które dolecimy Ryanairem z Katowic. Jeszcze inna opcja, to lot Ryanairem z lotniska Berlin-Schonefeld.

Moja podróż wyglądała tak, że do Bergamo przyleciałam z Malty, a potem wracałam z Bergamo do Wrocławia. Za te dwa loty zapłaciłam ok. 130 zł. 
Gwarantuję Wam, że przy regularnym monitorowaniu cen przewoźników, jesteście w stanie upolować bilety za 80 zł w dwie strony albo jeszcze taniej! 


Jak dostać się do Lecco i Varenny?


Dla chcącego nic trudnego, jak ktoś chce może iść nawet na pieszo :). Z Bergamo to tylko 35 km, chociaż myślę, że interesuje Was najszybsza i najtańsza opcja dojazdu :).

Powiedzmy, że lądujemy na lotnisku w Bergamo. Pierwsze co musimy zrobić, to kupić bilet na autobus do centrum. Przystanek znajduje się zaraz po wyjściu z lotniska, a obok niego biletomat. Bilet na autobus kosztuje w granicach 2-4 EUR i dojedziemy nim na dworzec główny w Bergamo. Tam kupimy bilety na pociąg Trenitalii do Lecco. Pamiętajcie, że do Varenny nie dojedziemy bezpośrednio z Bergamo, musimy przesiąść się w Lecco na innym pociąg.


Polecam Wam mój jednodniowy plan przejazdu:

Lotnisko Bergamo - dworzec główny Bergamo - pociąg do Lecco (40 minut jazdy) - zwiedzanie Lecco - pociąg do Varenny (20 minut jazdy) - zwiedzanie Varenny - pociąg do Bergamo (ok. 1h 15 minut z ok. 10-minutową przesiadką w Lecco).

Ceny biletów na trasach:*

Bergamo (dworzec główny) - Lecco: 3,60 EUR 
Lecco - Varenna: 2,90 EUR
Varenna - Bergamo (z przesiadką w Lecco): 5,50 EUR

*ceny aktualne na rok 2019


2. Noclegi

Lecco i Varenna nie należą do miejsc, w których upolujemy hotel, pensjonat za śmieszne pieniądze. Przede wszystkim, to północne Włochy, bogatsze Włochy, więc wszystko jest droższe niż na południu. Ceny w okresie letnim nie różnią się zbyt wiele od tych w sezonie zimowym. Zawsze też możemy zapłacić mniej decydując się na obiekt bez śniadania.

W Lecco ceny za 1 noc ze śniadaniem, w terminie 23-24 stycznia 2019 (termin przykładowy) zaczynają się od 266 zł za 2 osoby. 


Jeszcze drożej jest w Varennie, bo tam za 1 noc ze śniadaniem na termin 23-24 stycznia 2019 zapłacimy 352 zł za 2 osoby.


Niestety byłam tu za krótko, żeby nocować w jednej, czy drugiej miejscowości. Mam wrażenie, że dużo straciłam. Wschody i zachody słońca muszą być naprawdę piękne, ale nie miałam okazji przekonać się o tym osobiście. Moją bazą noclegową było (już kolejny raz) Bergamo, a konkretnie pensjonat B&B o nazwie "Alex E Angie". Zapłaciliśmy ok. 120 zł od osoby za 1 noc ze śniadaniem. Obiekt znajduje się w centrum (nowej części miasta) i możecie zarezerwować go TUTAJ


3. Zwiedzanie Lecco i Varenny 

Zero słońca. Było po prostu szaro i bardzo bardzo zimno. Plus taki, że nawet paskudna pogoda nie popsuje uroku tych dwóch miejsc. Jezioro Como i potężne góry zawsze będą robić niesamowite wrażenie. Myślę, że obojętnie kiedy się tutaj wybierzemy: zimą, wiosną, latem, jesienią - i tak będziemy zadowoleni :). 

Co lepsze? Lecco czy Varenna? Ciężko stwierdzić, bo są zupełnie różne. Mnie osobiście bardziej zauroczyła Varenna, ale Lecco również nie można pominąć.

Zwiedzanie Lecco


Miasto jest małe i nie wymaga poruszania się komunikacją miejską. 
Stacja kolejowa znajduje się w samym centrum, więc dojście np. do brzegu Como, to kwestia zaledwie paru minut. 

Co robić w Lecco? Przede wszystkim podziwiać widoki! Polecam spacer wzdłuż Lungolario Isonzo, skąd możemy zejść do samego Como (jak na zdjęciu u góry), usiąść na jednej z ławek i rozkoszować się ciszą. Oprócz spaceru wzdłuż jeziora polecam zobaczyć Piazza Mario Cermenati oraz przejść się ulicą Via Don Antonio Mascari (jak na zdjęciu poniżej) skąd mamy widok na wieżę zegarową Campanile di San Nicolo. Na spokojne zobaczenie najważniejszej części Lecco wystarczyły nam 3 godziny.

Poniżej zaznaczyłam najciekawszą część miasta.

Lungolario Isonzo

Piazza Mario Cermenati

Via Don Antonio Mascari 


W tle wieża zegarowa Campanile di San Nicolo


Więcej (ale nie za dużo) zdjęć z Lecco... 


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.