Sycylia: Palermo, Corleone, Cefalù, część 4CEFALU

Niewielkie, ale dość popularne miasto na Sycylii. Ciężko sobie wyobrazić, ilu ludzi musi tutaj przyjeżdżać w sezonie, skoro już w styczniu widziałyśmy sporo zorganizowanych grupek (w tym jedna polska). Cefalu to takie typowe, urokliwe, nadmorskie miasteczko. Jest bardzo ładne i polecam zobaczyć je każdemu!


Zwiedzanie Cefalu


Nigdy nie mamy opracowanego dokładnego planu zwiedzania. Przed wyjazdem wyznaczyłyśmy parę punktów, które chciałyśmy tu zobaczyć. Od stacji kolejowej do centrum miasta mamy zaledwie 5 min drogi na pieszo (o tym, jak dostać się z Palermo do Cefalu przeczytacie w części 1). Oprócz błądzenia po pięknych, wąskich uliczkach warto udać się na Porto Vecchio. Z tego miejsca zrobimy jedne z najładniejszych zdjęć, a mianowicie całą nadmorską panoramę miasta. Czy jesteście, czy też nie fanami kościołów, to i tak polecam zobaczyć Duomo di Cefalu. To najpopularniejsza katedra w mieście, która przewija się na większości: magnesów, pocztówek i zdjęć w Internecie. W środku nie byłyśmy (nie za bardzo interesuje nas zwiedzanie kościołów wewnątrz), ale zewnątrz robi spore wrażenie. Ogólnie cały plac, na którym się znajduje, czyli Piazza del Duomo jest ciekawym i idealnym miejscem na odpoczynek w tutejszych kawiarenkach i restauracjach. 

Nie udało nam się zrealizować jednego z naszych punktów (musiałyśmy wcześniej wrócić do Palermo), ale nadal wierzę, że byłoby warto! La Rocca to wielka góra o wysokości 270 m, na którą możemy bez problemu dostać się o własnych siłach i podziwiać widoki na miasto, morze i pobliskie góry. Znajdują się na niej także ruiny dawnego Cefalu, które ze względów bezpieczeństwa zostało w przeszłości przeniesione właśnie na tutejszą skałę. Dzisiaj znajdziemy tam tylko pozostałości dawnych budowli. Jak wejść na skałę? Z Piazza Garibaldi musimy przejść schodami w górę na ulicę via Salita dei Saraceni. Dalej pniemy się już tylko coraz wyżej. 

Piazza Garibaldi, a w tle schody prowadzące na via Salita dei Saraceni 


W tle La Rocca

Porto Vecchio 

Porto Vecchio

Porto Vecchio 

Porto Vecchio 

Porto Vecchio 

Duomo di Cefalu/Piazza del Duomo

Duomo di Cefalu/Piazza del Duomo

Duomo di Cefalu/Piazza del Duomo

Poza wymienionymi u góry atrakcjami, polecam po prostu chodzić, chodzić i jeszcze raz chodzić po całym mieście! Na każdej uliczce znajdziemy coś interesującego, a piękne budowle i krajobraz dopełniają całą resztę. Co tu więcej pisać ;)... wystarczy zobaczyć zdjęcia, żeby samemu przekonać się, że naprawdę warto tutaj przyjechać... 


Na czerwono zaznaczyłam tą najważniejszą i najładniejszą część miasta ;), a żółtą strzałką przystanek kolejowy, na którym musimy wysiąść


Więcej zdjęć z Cefalu...5. Moje koszty podróży 

Termin: 26-29 styczeń 2018.


Przeloty w obie strony z Wrocławia: ok. 215 zł 
Noclegi (3 noce w pensjonacie ze śniadaniami): ok. 41 EUR czyli ok. 174 zł 

Transport (autobusy, pociągi):

(przejazdy w dwie strony):

- autobus Palermo(lotnisko)-Palermo(Palermo Centrale): 12 EUR czyli ok. 51 zł 
- autobus Palermo(via Ernesto Basile)-Corleone: 8,50 EUR czyli ok. 36 zł 
- pociąg Palermo-Cefalu: 10,20 EUR czyli ok. 43 zł 


Całkowity koszt: ok. 519 zł + wydatki własne.

3 komentarze

 1. Piękne zdjęcia, zachęcają do odwiedzenia miasteczka <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i oczywiście polecam tam jechać!:)

   Usuń
 2. Cześć.

  Super ..informacje.
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.