Miasta Apulii i Matera, część 3


POLIGNANO A MARE

Jakie jest Polignano a Mare i co warto zobaczyć w Polignano a Mare?

Jakie miasto oprócz Bari najczęściej kojarzy się z Apulią? Zdecydowanie Polignano a Mare. 

"Kurorcik, perełka regionu, którą koniecznie trzeba zobaczyć" - z takimi opiniami jeszcze nie raz zetkniemy się na blogach i w przewodnikach, ale czy rzeczywiście tak jest? Nasza pierwsza reakcja, kiedy weszłyśmy do centrum i zobaczyłyśmy te wszystkie białe, ozdobione kolorowymi kwiatami domki: "Łał! Dlaczego nie możemy zostać tutaj dłużej?". Polignano a Mare robi wrażenie i choć spędziłyśmy w nim cztery dni, to tyle w zupełności wystarczyło. Szczerze? Zanudziłybyśmy się zostając dłużej. Biorąc pod uwagę szczyt sezonu, zatłoczoną małą plażę oraz brak apartamentu z basenem (były naprawdę drogie), to o wypoczynku raczej nie ma co pisać. Być w lipcu we Włoszech i nie móc się wykąpać? Jeżeli macie wynajęty samochód, to podjedźcie na jakąś pobliską plażę. Na relaks w Polignano a Mare nie ma co liczyć ;). 


To co wyróżnia miasto, to położenie pewnej jego części na skale. Przechadzając się uliczkami, natkniecie się na tarasy widokowe. Można podziwiać z nich wschody, zachody słońca albo po prostu popatrzeć na wszystko wokół. Ogromnym plusem jest na pewno to, że mieszkańcy dbają tu o swoje domy. Kolorowe drzwi, donice z egzotycznymi kwiatami i inne ozdoby sprawiają, że nad tym niewielkim miastem od lat rozpływa się tak wiele osób.

Minusem (bynajmniej dla mnie) jest oblężenie turystów. Z drugiej strony, czego innego spodziewać się w sezonie :).  Może w ciągu dnia, kiedy wszyscy idą/jadą na pobliskie plaże, miasto chociaż na chwilę pustoszeje. Zabawa zaczyna się wieczorem!

Osobiście zawiodłam się na tutejszej wizytówce miasta, czyli plaży Lama Monachile Cala Porto. Zawiodłam, tylko z jednego powodu - gdzie się położyć? Jak wejść do morza? Ludzi tyle, że jeżeli już uda Ci się dotknąć stopą wody, znajdź miejsce, żeby popływać. Ogólnie plaża robi dobre wrażenie, ale w sezonie lepiej przyjść tu wieczorem ;). Wszystko jest wtedy pięknie podświetlone, można ze spokojem usiąść na kamlotach, odpocząć, nacieszyć otoczeniem. Nie czarujmy się, ale Polignano a Mare w szczycie sezonu wcale nie jest takie cudowne. Jeżeli chcecie zwiedzić miasto (a warto!) może przyjedźcie w miesiącach innych niż lipiec-sierpień.


Plaża Lama Monachile Cala Porto w ciągu dnia

Plaża Lama Monachile Cala Porto wieczorem

Jeżeli ktoś zapyta, co warto zobaczyć w Polignano a Mare, to niestety, tym razem nie odpowiem "wszystko". Miasto jest ładne i urocze, ale nie w każdym zakątku. Ta turystyczna część jest oczywiście najpiękniejsza, bardziej zadbana, ale bądźmy ludźmi i pamiętajmy, że nie wszystko jest tutaj takie kolorowe i wesołe, nie wszystko jest też na pokaz. Nie twierdzę, że nie polecam zobaczyć tej "zwyklejszej" części miasta. Po prostu takowa również istnieje i warto o tym wspomnieć, zanim zaczarowani opisami z przewodników, przyjedziemy i zobaczymy, że "perełka" regionu może mieć jakieś "wady". 


"Must see" Polignano a Mare

Na powyższej mapce zaznaczyłam najważniejsze (moim zdaniem) punkty "must see" :). 
Piazza Dell'Orologio - najbardziej znany plac w mieście. Nazwa wzięła się od położonej na nim wieży zegarowej. W sezonie życie tętni dopiero wieczorem. Jest tutaj sporo restauracji, kawiarenek, sklepów z oryginalnymi, ceramicznymi pamiątkami i nie tylko. Pamiętajcie, że właśnie wokół placu możemy zwiedzać tę najpiękniejszą część miasta.

Chyba każdy słyszał najpopularniejszy włoski przebój "Volare", który oryginalnie nosi tytuł "Volare (Nel blu di pinto di blu)". Właśnie w Polignano a Mare urodził się słynny muzyk Domenico Modugno - autor piosenki, którego pomnik Monumento a Domenico Modugno (w nawiązaniu do słynnego utworu) znajdziemy w pobliżu Lama Monachile Cala Porto :).


Monumento a Domenico Modugno


Punkty widokowe w Polignano a Mare

Najładniejsze punkty widokowe znajdziemy w samym centrum miasta. Dla ułatwienia zaznaczyłam wszystkie na mapie :). Pierwszy z nich, to Ponte di Polignano, czyli tutejszy most. Drugi - taras na ulicy Via Porto, kolejny obok Restauracji Ristorante La Balconata i ostatni - klif Scogliera del Lungomare Modugno.


Punkty widokowe w Polignano a Mare zaznaczone czarnymi kropkami


Więcej zdjęć z Polignano a Mare


2 komentarze

 1. Hej. Mam pytanko. Jak z połączeniami promowympromowymiw kierunku Czarnogóry lub Chorwacji? Mam na myśli ceny i częstotliwość odpływu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Niestety nie wiem, ale zazwyczaj sprawdzam takie rzeczy na stronie bądź też przez aplikację "Rome2rio" :)
   Pozdrawiam!

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.