Sycylia: Mesyna, Savoca, Taormina, część 2


MESYNA

Mesyna z naszego punktu widzenia 

Mesyna to trzecie pod względem ludności miasto na Sycylii. Nie jest tak popularne, jak towarzyszące jej w rankingu Katania i Palermo, ale właśnie dlatego chciałyśmy je zobaczyć ;). 

Ogólnie mówiąc, w Mesynie nie ma zbyt wielu atrakcji. Miasto samo w sobie jest ładne, ale szczególnie polecam zwiedzić tę część, którą zaznaczyłam na mapce poniżej. Naszym zdaniem jest ona najciekawsza (reszta to już raczej same domy i bloki mieszkalne). Gdybym musiała porównać pod względem atrakcyjności trzy sycylijskie "giganty", to na pierwszym miejscu jest Palermo, potem Katania, a na końcu Mesyna. 

W kwietniu, czyli w okresie przedsezonowym niewiele działo się na obrzeżach, ale za to centrum tętniło życiem. Czy warto się tutaj wybrać? Myślę, że tak. Nikomu nie odradzam odwiedzenia jednego, sycylijskiego miasta więcej :). Pytanie tylko, kto ile czasu chce na nie przeznaczyć? Nam 2 dni w zupełności wystarczyły na zobaczenie tego, co najciekawsze. 

Mesyna od lat zmaga się z problemem wywozu śmieci. Najgorzej jest na poboczach, bo główne ulice są czyste. Osobiście większy bałagan widziałam w Katanii, nie wspominając o Neapolu... ;).

Mesyna leży w regionie zagrożonym trzęsieniami ziemi. Jedno z najtragiczniejszych miało miejsce w 1908 roku, w którym zginęło ponad 80 tyś. ludzi, a miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Tutaj także odnotowano pierwszy przypadek dżumy w Europie w 1347 roku.

Najciekawsza część Mesyny


Co warto zobaczyć w Mesynie?

Piazza Duomo 

Piazza Duomo, czyli Plac Katedralny, to moim zdaniem jedno z ładniejszych miejsc w Mesynie. Znajdują się tutaj: Katedra Mesyńska (Duomo di Messina), wieża zegarowa (Orologio Astronomico) posiadająca mechanizm zegarowy należący do największych w Europie oraz Fontanna Oriona (Fontana di Orione) wybudowana w XVI w. przez jednego z uczniów Michała Anioła. 
Santuario della Madonna di Montalto 


Żeby dotrzeć do sanktuarium musimy z Piazza Duomo piąć się ok. 500 m w górę (trochę po schodach, trochę po chodniku). Na terenie kościoła znajduje się (jakież miłe zaskoczenie!) pomnik Jana Pawła II i Giardino di Montalto, czyli "Ogród Osiedlowy". Polecam przejść się chociażby dla samych widoków! Jest to świetny punkt widokowy na całe miasto i (przy sprzyjających warunkach pogodowych) na włoskiego buta ;). 
Sacrario di Cristo Re

Zaledwie 700 m od Santuario della Madonna di Montalto znajduje się kolejna świątynia, do której możemy bez problemu dotrzeć o własnych siłach. To miejsce również polecam głównie ze względu na widoki :). 
Piazza Cairoli (i ulice od niej odchodzące)


To już może niekoniecznie do zwiedzania, ale miejsce idealne na zakupy. Na rozciągających się od Piazza Cairoli ulicach znajdziemy pełno markowych: tych droższych i tańszych sieciówek, marketów i jedynego w Messynie McDonalda ;).


Madonna della Lettera 

Może na zdjęciu nie widać jej zbyt dobrze, ale mam na myśli tę kolumnę po prawej ;). Jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Mesynie. Pochodzący z XVII w. siedmiometrowy monument przedstawia Madonnę, która (według legendy) wysłała do mieszkańców Mesyny list z błogosławieństwem. U jego podstawy widnieje napis z j. łacińskiego "Błogosławimy Was i Wasze miasto". 


Via Vittorio Emanuele II i viale della LibertaPolecam przejść się nadmorską promenadą, a dokładnie via Vittorio Emanuele II i viale della Liberta. Pogoda nie do końca nam się udała, ale mimo czarnych chmur, było naprawdę ciepło i o dziwo nie padało. Przy dobrej pogodzie widać po drugiej stronie bucik - Kalabrię. Więcej zdjęć z Mesyny...

Biedny zwierz bez łapek Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.