Jak tanio zarezerwować nocleg?


Noclegi na własną rękę

Zaraz po zaplanowaniu transportu, kolejną ważną kwestią związaną z organizowaniem podróży jest rezerwacja noclegu. Niektórym może się wydawać, że latanie na wakacje z biurami podróży jest opłacalne. Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia, że wyjazdy grupowe są po prostu tańsze ze względu na dzielenie kosztów przez wiele osób. Niestety, niekonieczne w przypadku podróżowania z Touroperatorem. Pokażę Wam na podstawie własnych doświadczeń, jak zarezerwować nocleg odpowiadający naszym oczekiwaniom, jednocześnie nie wydając na to kosmicznych pieniędzy.

Rezerwacje noclegów na własną rękę dla osób bez wcześniejszego doświadczenia mogą przysparzać na początku trochę trudności. Co zrobimy jeżeli okaże się, że w dniu przylotu:

- obiekt odwoła naszą rezerwację bez konkretnej przyczyny?
- zostaniemy oszukani i okradzeni z pieniędzy?
- obiekt pobierze wyższą kwotę niż ta, którą z nim wcześniej ustaliliśmy?

Obaw tego typu może być wiele, co zatem zrobić by uniknąć powyższych sytuacji?


Przez jakie strony rezerwować noclegi?

To pierwsza i najważniejsza kwestia, która pozwoli nam bezstresowo dokonać rezerwacji. W obecnych czasach tego typu stron jest naprawdę dużo, jednak z pewnością nie wszystkim można zaufać. Poniżej wymienię kilka najpopularniejszych wyszukiwarek:

- Booking.com,
- Trivago.pl,
- Airbnb.pl,
- Wimdu.pl.

Przyznam szczerze, że od 2-3 lat jestem wierną fanką Booking.com i tylko przez tę stronę dokonuję rezerwacji. Zdarzało mi się zaglądać na inne wyżej wymienione, ale ostatecznie wybór padał zawsze na tą pierwszą :).

Booking.com jest pośrednikiem obiektów noclegowych, który za pomocą swojej strony pozwala dokonać rezerwacji. Trivago.pl, to porównywarka cen, która ostatecznie w momencie rezerwacji przekieruje nas na witrynę pośrednika np. Booking.com.
Airbnb.pl oraz Wimdu.pl posiadają w swojej bazie dużo ofert od osób prywatnych tj. wynajem pokoi, apartamentów, domów.


Rezerwacja noclegów bezpośrednio przez stronę obiektu

Nie musimy tylko i wyłącznie korzystać z wyszukiwarek. Warto wejść na stronę obiektu i porównać tamtejszą cenę do ceny na Booking.com. Pośrednicy pobierają dodatkową prowizję, jeżeli przez nich dokonamy rezerwacji. Pamiętajmy, że pomimo prowizji w niektórych przypadkach bardziej opłaca się zabukować nocleg właśnie przez pośrednika!


Przykład:


Poniżej cena **** hotelu Amadeus w Bolonii, pokój economy dla 2-óch osób na termin 22-25 czerwca 2017 bezpośrednio na stronie (www.Amadeus.it) oraz cena tego obiektu na ten sam termin, ale przez Booking.com.
Plusy i minusy rezerwowania noclegów na własną rękę

Plusy 

- korzystniejsza cena noclegu niż w przypadku wykupienia wycieczki z biurem podróży.

- możliwość zarezerwowania obiektu odpowiadającemu w 100% naszym oczekiwaniom.

- mamy kontrolę nad swoją rezerwacją np. sami ustalamy długość naszego pobytu oraz możliwość zmiany godzin zameldowania i wymeldowania, wysyłanie dodatkowych próśb itd.

- w wybranych obiektach istnieje możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji nawet do paru dni przed planowanym przyjazdem.

- w wybranych obiektach nie musimy płacić za nocleg w momencie dokonywania rezerwacji, możemy zrobić to będąc już na miejscu.

- różnego typu promocje i zniżki na noclegi np. na Booking.com.

Minusy

Minusów jako takich nie ma, jednak pamiętajmy, że w momencie szukania i dokonywania rezerwacji bierzemy za nią pełną odpowiedzialność. Musimy dokładnie zapoznać się z warunkami obiektu, żebyśmy nie byli zdziwieni, że zamiast 1000 zł zapłacimy 1500 ;).


Od czego uzależniona jest cena noclegu?

1. Na ile czasu przed planowanym wyjazdem rezerwujemy nocleg?

Im wcześniej zabukujemy hotel, tym będzie on tańszy, im bliżej daty wyjazdu, tym drożej. Nie jest to reguła, ale zdarza się to często. Jeżeli planujemy urlop np. na sierpień 2018, to nocleg najlepiej zarezerwować nawet w listopadzie 2017 (z możliwością bezpłatnego odwołania w razie gdyby coś nam wyskoczyło i miało nie dojść do wyjazdu). Możemy zaoszczędzić nawet więcej niż pół tysiąca.

2. Sezonowość

Sezon letni zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu w zależności od kierunku podróży. Najwyższe ceny przypadają zazwyczaj w miesiącach od czerwca do końca sierpnia. 

Dla porównania, na dzień dzisiejszy (czyli 29.03, kiedy pisałam ten post) :) cena hotelu **** na Fuerteventurze dla 2-óch osób, 6 nocy na maj 2017 wynosi 3806 zł, a ten sam obiekt na lipiec 2017 kosztuje już 5307 zł. 3. Lokalizacja obiektu 

Im obiekt dalej od dużego miasta, tym tańszy. Im bliżej morza, tym droższy itd. Często jest tak, że hotel ***** w samym centrum jest o wiele droższy od ***** na obrzeżach. Dla porównania ceny oraz lokalizacje obiektów Amadeus **** i Metropolitan *** w Bolonii we Włoszech.

4. Typ obiektu 

Typów obiektów mamy naprawdę dużo. Oto kilka najpopularniejszych:

- hotele,
- pensjonaty,
- hostele,
- apartamenty,
- ośrodki/kompleksy wypoczynkowe.


Jeszcze rok temu myślałam, że hotele standardem zawsze wypadają lepiej np. od pensjonatów. Zmieniło się to od czasu, kiedy zarezerwowałam pensjonat B&B w centrum Neapolu za 563 zł za 6 nocy (w samym środku sezonu!). Wtenczas nasz 0-gwiazdkowy pensjonat z opinii użytkowników wypadł o wiele lepiej (pod względem czystości, poziomu obsługi personelu, śniadania) niż hotel *** znajdujący się zaledwie ulicę dalej. 

A jak to wygląda cenowo? Z tego co zauważyłam, najtaniej wypadają hostele, czyli obiekty, w których płacimy głównie za łóżko, a spać będziemy w pokojach 2-3-4 lub wieloosobowych. Ja osobiście za hostelami nie przepadam, ale znam dużo osób, które nocują tylko w nich. 
Apartamenty również nie są takie drogie. Na Malcie możemy zarezerwować 60-metrowy już za 30 zł za dzień od osoby! Należy pamiętać, że do tego typu obiektów warto mieć większą ekipę np. grupę minimum 3-ech osób, bo wtedy wynajem kosztuje nas najmniej. 
Ośrodki/kompleksy wypoczynkowe - tutaj najczęściej "zamykają" swoich klientów biura podróży. Są to obiekty już bardziej luksusowe, droższe, zazwyczaj mamy w nich do dyspozycji: oferty całodniowego wyżywienia - all inclusive, baseny, plaże, usługi SPA, czyli wszystko to dzięki czemu możemy z nich w ogóle nie wychodzić ;).

5. Od liczby osób które z nami podróżują

Zawsze wydawało mi się, że podróżując w pojedynkę (w przypadku noclegu) ponosimy mniejsze koszty. Pokój 1-osobowy nie jest wcale tańszy od 2-osobowego. Nie jest też łatwo znaleźć obiekt oferujący (korzystne cenowo) zakwaterowanie dla 1 osoby. Jeżeli podróżujemy w pojedynkę i koniecznie chcemy zarezerwować nocleg w hotelu, najczęściej obsługa zaoferuje nam pokój 2-osobowy, za który zapłacimy niestety tyle samo, jak w przypadku gdybyśmy byli z tą drugą osobą. Dla podróżujących bez towarzysza i chcących wydać jak najmniej, polecam hostele nastawione właśnie na pojedynczych gości.

Bardzo miło wyjeżdża się w większym gronie ;). Pokoje 3-osobowe (jeżeli podzielimy koszty przez trzy) wychodzą często taniej niż dla dwóch osób. Podobnie jest z pokojami 4-osobowymi. Powyżej 5-ciu jest już ciężej znaleźć jeden pokój, ale im większa grupa ludzi, tym bardziej opłaca się wynająć apartament.


Na co zwracać największą uwagę przy rezerwacji aby nie przepłacić i nie dać się porobić?

Hotele, hostele, pensjonaty itd. zobowiązane są do wyszczególnienia wszystkich obowiązkowych i dodatkowych kosztów, jakie poniesie klient. Niektóre mogą być "ukryte" na stronie mniejszą czcionką, ale znaleźć się powinny. Nie wszystkie obiekty naliczają dodatkowe opłaty za wszelkiego rodzaju usługi. Do pokazania przykładów będę używać strony Booking.com. 


1. Ocena gości 

To chyba najważniejszy czynnik, który pomoże nam wybrać obiekt. Krótko mówiąc, jeżeli skala oceny wynosi od 1 do 10, to żeby mieć tą pewność, co do jakości, w opcjach wyszukiwania na Booking.com ustawiam w "Ocenie Gości" zawsze "Dobry: ponad 7". Wyszukiwarka pokaże nam obiekty w ocenach od 7 do 10. Poniżej 7-miu nigdy nie sprawdzam, ponieważ raz zdarzyło mi się dostać pokój bez okna z brudną pościelą, więc jestem uprzedzona ;). W Londynie niektórym obiektom z oceną 5.0 zarzucano niemiły i okradający gości personel...2. Dodatkowe koszty za usługi

Usługi są tu pojęciem szeroko rozumianym, ale za dobry przykład podam wynajem apartamentu w Rzymie, za który obsługa nalicza 50 EUR za sprzątanie, za pobyt. Cena zakwaterowania w tym wypadku zwiększa się na o 100%. Inne usługi, za które obiekt może pobrać od nas dodatkowe pieniądze, to m.in: parking, opłata za późne zameldowanie/wymeldowanie np. zameldowanie po godzinie 22:00 może być dodatkowo płatne 10-30 EUR, klimatyzacja, WiFi. Przykładów mogłabym naliczyć wiele. Nie każdy obiekt pobiera opłaty za wyżej wymienione, dlatego należy uważnie zapoznać się z rezerwacją zanim będzie już za późno.

3. Podatek miejski/opłata środowiskowa za osobę za noc (jeżeli występuje)

Jest to opłata obowiązkowa, której nie jesteśmy w stanie uniknąć i wynosi (w zależności od miasta, kraju) od 0,50 EUR do nawet 5 EUR za noc. Z wyższym jeszcze się nie spotkałam. Są miasta, w których nie występuje (w Polsce przykładem może być Kraków). Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ, jeżeli rezerwujemy 3 noce za 50 EUR od osoby, to doliczając podatek miejski w wysokości 3 EUR za noc, nagle z 50 EUR robi nam się 59 EUR. 

4. Czy dostępna jest opcja bezpłatnego odwołania rezerwacji? 

Może nie każdy jej potrzebuje, ale jest to bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek, gdyby nasze plany miały ulec zmianie. Opcja "bezpłatne odwołanie rezerwacji" nie jest dostępna we wszystkich obiektach, a co niektóre mają w swojej ofercie (jednocześnie) bezpłatne oraz płatne, jak to widać na poniższym rysunku. 

Z reguły pokoje z płatnym odwołaniem są tańsze od tych drugich (chyba, że trafi nam się jakaś promocja) ;). Często rezerwuję parę hoteli na jeden termin, a później wybieram najlepszy. Na wyjazd do Rzymu zrobiłam około 15 bezpłatnych rezerwacji i trafiłam przez to na czarną listę, z której (po przedzwonieniu do Booking) ściągnięto mnie ;).

Bardzo ważne jest pilnowanie daty bezpłatnego odwołania, ponieważ po jej upływie będzie ono płatne!


5. Czy obiekt pobiera kaucję przy zameldowaniu?

W 2015 r., kiedy wynajęłam na 4 noce apartament w Rzymie nie zauważyłam, że w dodatkowych informacjach wspomnieli o obowiązkowych 50 EUR kaucji (na szczęście na całą trójkę osób), jaką należy wpłacić gotówką przy zameldowaniu. Taki, niższy lub wyższy depozyt zostanie nam oddany w dniu wymeldowania po sprawdzeniu przez właściciela stanu apartamentu/pokoju, w jakim go zostawiliśmy. To taka forma zabezpieczenia w razie wyrządzonych przez nas szkód (pozbijane naczynia, okna itd). 

Niekiedy właściciel apartamentu może naprawdę przesadzić z kwotą.. poniżej przykład również jednego z apartamentów w Rzymie. Czytajmy uważnie rezerwację, bo jeżeli rezerwujemy obiekt z ofertą bezzwrotna, to możemy się później trochę zdziwić...Zanim dokonasz rezerwacji...

Każdy wyjazd niezależnie od celu musi zostać dobrze przemyślany. Nie sztuką jest zarezerwować najtańszy na stronie nocleg, bo może się okazać, że pomimo niskiej ceny, totalnie nie spełni naszych oczekiwań. Zanim klikniemy ostateczne "Rezerwuję" warto zastanowić się co chcemy robić w danym mieście/kraju? 

Jeżeli większość dnia będziemy przebywać poza hotelem (nastawieni głównie na zwiedzanie), to czy warto brać kompleks wypoczynkowy z basenami, SPA itd.? Czy jeżeli udajemy się np. do Włoch, tylko i wyłączenie w celach wypoczynkowych (plażowanie), to czy jest sens rezerwować obiekt w centrum dużego miasta? Jeżeli mamy w planach częste przemieszczanie się np. pociągami, to czy nie lepiej wziąć noclegi w pobliżu stacji kolejowej? Czy jeżeli przylatujemy do jakiegoś miejsca np. na 2 dni, to czy warto zakwaterować się 20 km od lotniska? Czy opłaca nam się wykupywać ofertę all inclusive, jeżeli większość czasu będziemy poza obiektem?

Promocje i zniżki na noclegi


Na Booking, Airbnb i Wimdu możemy spotkać się z promocjami, okazjami, zniżkami, czy jakkolwiek jest to nazwane. Oczywiście warto z tego skorzystać, ponieważ niektóre z nich są naprawdę korzystne, ale ile prawdy jest w tych "obniżkach"? 


Booking.com


Airbnb.pl


Wimdu.pl


Dużo korzystam z Booking.com i zdarza mi się, co drugi dzień przeglądać obiekty w tym samym mieście, żeby właśnie trafić na jakąś promocję. Wielokrotnie napotkałam sytuacje, w których np. hotel *** na Malcie za 4 noce na 2 osoby jednego dnia kosztował 800 zł, a tydzień później (na ten sam termin) 1100 albo 700. Cena skakała w jedną i w drugą stronę i zaczynałam wątpić, czy 700 zł, to była promocja, czy cena do 1100 jest "sztucznie" zawyżona? W takich momentach skupiam się na ocenie obiektu przez gości i poświęcam minimum 10 minut na przeczytanie opinii. Jeżeli rezerwujecie nocleg na Booking.com z bezpłatnym odwołaniem, to śledźcie cenę, aż do ostatecznego dnia bezpłatnego anulowania. Obiekt może naprawdę stanieć, a wtedy odwołamy rezerwację i po nowej cenie zabukujemy ponownie. W ten sposób oszczędziłam 200 zł monitorując cenę hotelu, który wynajęliśmy na Malcie. 


Program GENIUS na Booking.com 

GENIUS to program lojalnościowy, do którego dołączamy po zrealizowaniu piątej rezerwacji. Dzięki niemu uzyskujemy 10% zniżki na wybrane obiekty oraz inne bezpłatne korzyści m.in:

- możliwość późniejszego zameldowania i wymeldowania,
- drinki powitalne,
- darmowy transfer z lotniska,
- darmowy zestaw kosmetyków,
- bezpłatne wypożyczenie rowerów,
- osobna infolinia.
Przykładowe ceny moich rezerwacji 

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.